به جهت شناسایی راحت تر مقاطع فولادی و خواندن درست مفاهیم و مشخصات محصولات به جای اینکه از عبارت های طولانی و دشوار استفاده کنند از یک سری حروف اختصاری استفاده می‌کنند که هر یک از بخش‌های مختلف آن علامت های اختصاری مشخص کننده مفهوم خاصی می باشد و با توجه به این که تنوع محصولات فولادی زیاد است، برای آشنایی بیشتر مشتری و جلوگیری از ابهامات در این زمینه از علامت های اختصاری استفاده می کنند. در ادامه با علامت های اختصاری مقاطع فولادی آشنا خواهید شد.

 

علائم اختصاری مقاطع فولادی

 

 علامت اختصاری نبشی

در بین انواع مختلف مقاطع فولادی نبشی ها جز و پروفیل های مهم و پر مصرف در زمینه ساختمان سازی هستند و به صورت تکی و ترکیبی از آنها استفاده می شود. با توجه به نوع کاربرد، نبشی فابریک و نبشی پرسی در بازار موجود است که از نظر شکل ظاهری هم به 2 نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم بندی می شوند.

 

اگر دو بال با هم مساوی باشند علامت اختصاری └ و اگر دو بال نبشی برابر نباشند با علامت اختصاری L نمایش داده می شود . طول نبشی ها از 6 تا 12 متر متغیر است ولی اگر بال آنها مساوی باشد از 25 میلیمتر شروع شده و تا 200 میلیمتر ادامه خواهد داشت.

 ضخامت بال ها با حرف اختصاری s نشان داده می شود که از 3 تا 28 میلیمتر خواهد بود و اگر علامت اختصاری یک نبشی به صورت  60*60*6 └ باشد به این صورت است که نبشی بال مساوی دارد و ضخامت آن 6 میلیمتر خواهد بود.

 

علائم اختصاری مقاطع فولادی

 

علامت اختصاری ناودانی

به پروفیلی که از نورد بیلت و فولاد کربنی ساخته باشد ساخته شده باشد ناودانی می‌گویند که سطح مقطع آنها از یک جان افقی و دو بال عمودی تشکیل شده که با حرف انگلیسی u نمایش داده می شود. زاویه داخلی محصول دارای انحنای گردی است که در زمینه‌های مختلف تجهیزات و تشکیلات دریایی، چارچوب‌ها، ساختن اسکلت کامیون و طراحی بناهای معماری و به طور کلی تجهیزات ساخت و ساز از ناودانی ها استفاده می شود. علامت اختصاری آن ها به صورت UNP می باشد.


 

علامت اختصاری ناودانی

 

 علامت اختصاری قوطی

قوطی ها مقاطع فولادی باکس مانند و چهار گوشی هستند که از جنس آلومینیوم و آهن می باشند و سایز آن ها بین 6 تا 12 متر و ضخامت آنها از 0.6 میلیمتر تا 4 میلیمتر است. وزن پروفیل قوطی با توجه به ضخامت آن تعیین می شود و هرچه ضخامت بالاتر باشد وزن بیشتر و قیمت آن بالاتر خواهد بود. ابعاد قوطی ها از 10 میلیمتر تا 140 میلیمتر می باشد.

 

 علامت اختصاری قوطی

 

 علامت اختصاری لوله

لوله هایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند در چند دسته لوله های سیاه، لوله درزدار، بدون درز، لوله گالوانیزه و غیره می باشند که کاربردهای مختلفی دارند و علامت اختصاری آنها نماد دایره ای است و طول آنها از 6 تا 12 متر و قطر آن از 15 میلیمتر تا 150 میلی‌متر متغیر است که در ساخت پروژه های صنعتی و تاسیساتی و ساختمانی و همچنین انتقال آب و گاز از لوله ها استفاده می شود.


 

 علامت اختصاری لوله

 

 علامت اختصاری سپری

سپری ها که یکی دیگر از مقاطع فولادی پرکاربرد هستند با حرف انگلیسی T نمایش داده می شوند و در ساختن اتصالات پل ها به ستون، خرپا، ستون و در و پنجره از سپری ها استفاده می شود.

 

علامت اختصاری شمش چهارگوش

از دیگر مقاطع فولادی مهم و حائز اهمیت در صنعت شمش چهار گوش می باشد که در ساخت و ساز از آنها استفاده می کنند و به صورت نیمه ساخت در محصولات فولادی از آن استفاده می شود . علامت اختصاری شمش چهارگوش یک مربع توپر است ■ و ممکن است به جای مربع تو پر از علامت اختصاری Kt 4 هم استفاده شود.

 

 علامت اختصاری فولاد

 

علامت اختصاری تسمه

به آن دسته از مقاطع مربع مستطیلی فولادی تسمه می گویند که نسبت عرض به ضخامت آنها زیاد است و چنانچه عرض تسمه از 160 میلیمتر کمتر باشد به آن تسمه گفته می‌شود و اگر عرض آن بیش از 160 میلیمتر باشد آن را با اسم تسمه پهن می شناسند و علامت اختصاری تسمه ها را با حرف F1 نمایش می دهند.

 

 علامت اختصاری ورق

ورق ها هم از جمله مقاطع فولادی پرکاربرد هستند که در بسیاری از موارد به عنوان ماده اولیه ساخت محصولات محسوب می‌شوند و ضخامت آنها 0.25 میلیمتر تا 6 میلی‌متر متغیر بوده و با علامت اختصاری PL نمایش داده می شوند.

 

 علامت اختصاری مقاطع فولادی

 

برخی از مهم ترین پارامترهای مقاطع فولادی در اشتال

h : ارتفاع پروفیل

hH : ارتفاع پروفیل بعد از برش

d : قطر

P : محیط

b : عرض پروفیل

s : ضخامت جان

t : ضخامت بال

r : شعاع کنج اتصال جان و بال

r1 : شعاع کنج اتصال

r2 : شعاع گوشه بال یا ساق

c : ضخامت ماهیچه

h-2c : ارتفاع جان

A : مساحت مقطع

G : وزن واحد طول

e : فاصله مرکز سطح تا ضلع بیرونی

ex : فاصله مرکز سطح تا ضلع بیرونی

ey : فاصله مرکز سطح تا ضلع بیرونی

tana : زاویه بین محورهای اصلی مقطع

Ix : ممان اینرسی حول محور x-x

Sx : اساس مقطع حول محور x-x

rx : شعاع ژیراسیون حول محور x-x

Iy : ممان اینرسی حول محور y-y

Sy : اساس مقطع حول محور y-y

Iz : ممان اینرسی حول محور z-z

rz : شعاع ژیراسیون حول محور z-z

In : ممان اینرسی حول محور n-n

Sn : اساس مقطع حول محور n-n

rn : شعاع ژیراسیون حول محور n-n

Xm : فاصله مرکز برش تا مرکز سطح

a1 : فاصله دو پروفیل برای مساوی شدن ممان اینرسی ها

Aa : مساحت مقطع در محل های پیوسته

Ixa : ممان اینرسی در محل های پیوسته

Sxa : اساس مقطع در محل های پیوسته

Ab : مساحت مقطع در محل مرکز سوراخ

Ixb : ممان اینرسی در محل مرکز سوراخ

Sxb : اساس مقطع در محل مرکز سوراخ

boltK1 : ضخامت کله پیچ

boltDw : قطر واشر

boltB1 : طول ناحیه رزوه شده

boltB2 : طول ناحیه رزوه شده

boltXb : ماکزیمم طول ناحیه رزوه در قسمت انتقال

 

 علامت اختصاری